wychowaj szczęśliwe dziecko

Na jakie zachowania należy więc zwrócić uwagę? Oto dziewięć objawów, które powinny wzmóc twoją czujność:

1. Problemy przy nauce mówienia – gdy małe dziecko „przekręci” wyraz, uważamy to za urocze. Jeśli jednak zdarza się to częściej, powinniśmy bardziej się tym zainteresować.

2. Problemy z nauką wyrazów i ich brzmień – zaburzenia fonetyczne są jednym z najczęstszych przejawów dysleksji. Jeśli więc dziecko nie potrafi połączyć brzmienia wyrazu z jego zapisem, warto zwrócić się do specjalisty.

3. Problemy z językiem mówionym i pisanym – w umyśle dziecka z dysleksją słowa i litery często są pogmatwane. Tym samym pisanie i czytanie stanowi dla niego nie lada problem.

4. Problemy z zapamiętywaniem danych związanych z cyframi – zapamiętanie numeru telefonu lub adresu może być dla małego ucznia dość wymagające. Jeśli jednak ćwiczenia z powtarzaniem nie pomagają, być może mamy do czynienia z dysfunkcją.

5. Problemy z czytaniem na tyle szybkim, by zrozumieć – powolne czytanie w początkach szkolnej przygody są naturalne. Jeśli jednak uczeń czyta na tyle wolno, że nie rozumie czytanego tekstu, powinno to zwrócić twoją uwagę.

6. Problemy z czytaniem ze zrozumieniem dłuższych tekstów – rozumienie tego, co się czyta, jest niezmiernie ważne w szkole. Jeśli więc maluch ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem dłuższych tekstów i nie jest w stanie nadążyć za resztą klasy, być może jest to przejaw dysfunkcji.

7. Problemy z poprawną pisownią – charakterystyczne dla dzieci  z dysleksją jest zmienianie kolejności liter w wyrazie. Jeśli więc dziecko często pisze np. „chelb” zamiast „chleb”, jest prawdopodobne, że jest dyslektykiem.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: