wychowaj szczęśliwe dziecko

POSZUKIWANIE UWAGI, ZAINTERESOWANIA

Dzieci zrobią niemal wszystko, by wzbudzić zainteresowanie rodziców, zwrócić na siebie ich uwagę. Często robią to nieświadomie, nie rozumieją przyczyn swojego postępowania. Jest to jedna z pierwotnych potrzeb, która musi być w jakiś sposób zaspokojona.  Bezradne w poczuciu osamotnienia, braku zainteresowania i miłości ,wymyślają przeróżne  sposoby, by zaznaczyć swoją obecność.

POCZUCIE BEZSILNOŚCI

Dziecko  czuje się bezradne, zbyt słabe, by stawić czoła problemowi, który je przerasta lub dorosłemu (rodzic, nauczyciel, sąsiad) w nieumiejętny sposób zaznaczającemu swoją przewagę. Takie poczucie bezsilności może wywoływać agresję, brak kontroli nad własnymi uczuciami, gwałtowne manifestowanie emocji czy w końcu atakowanie wszystkich dookoła, również rodziców.

ZŁE SAMOPOCZUCIE

Dziecko w każdym wieku może okazywać swoje przygnębienie lub niepokój poprzez złe zachowanie. Potrzebuje wówczas zrozumienia, bliskości, zainteresowania. Nie należy wtedy karać dziecka, lecz zapewnić mu emocjonalne bezpieczeństwo po prostu wyrażając swoją troskę. Należy robić to ze spokojem, nie ulegać złym emocjom i panować nad nerwami.

ETAP ROZWOJU

Niektóre dzieci ze względu na swój wiek lub etap rozwoju po prostu nie są w stanie spełniać oczekiwań rodziców. Okresowe napady smutku, przygnębienia, złego humoru są naturalne. Co więcej, są one niezależne od dziecka i wynikają ze zmian psychofizycznych, które są konieczne dla ostatecznego ukształtowania się charakteru . Wykaż więc zrozumienie, lecz zachowaj ustalone granice tolerowanego zachowania.

Pamiętaj– wszystkie dzieci badają  granice, które im wyznaczysz i czasami próbują je przekroczyć. Jest to nieodłączna częścią dorastania, uczenia się życia i stawania się osobą niezależną. Młodsze dzieci testują Twoje zasady nieustannie.  Nie jest to oznaką nieposłuszeństwa czy uporu- jest to dla nich jedyny sposób poznania, kiedy mówisz poważnie i na jak wiele mogą sobie pozwolić.

Z biegiem czasu, Twoje zakazy stają się mnie surowe, a dziecko zyskuje coraz więcej swobody. Ucz je  samodzielności i odpowiedzialności za jego czyny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: