wychowaj szczęśliwe dziecko

Pamiętnik

 

Wiele sławnych osób prowadzi dzienniki, w których zapisywane są wszystkie ważne wydarzenia, odczucia, myśli. O ważnych funkcjach, jakie może mieć taki dziennik nie będę tu pisała, lecz zaproponuję coś zbliżonego. Wiem jak trudno jest namówić dziecko do pisania, lecz dużo łatwiej pójdzie z rysowaniem. Rysunkowy pamiętnik?  Czemu nie?

Potrzebne materiały:

– rolka białej, gładkiej tapety

– flamastry, kredki- najlepiej nowe

Dlaczego na tapecie? Duża powierzchnia do rysowania nie ogranicza możliwości, prowokuje swą rozległością do jej zapełnienia, daje dosłownie duże pole do popisu. Rolka staje się zwojem z historią młodego człowieka. Symbolicznie, a jednak w zrozumiały sposób, ukazuje maluchowi pustą przestrzeń życia, którą on zamaluje w nieznany jeszcze sposób. Pozwalając wybrać dziecku treść rysunków, zdecydować co jest godne uwiecznienia, a co nie, rozwijamy w nim poczucie odpowiedzialności za swoje postępowanie i umiejętność autorefleksji.

Rysunki są świetną formą wyrazu, dla dziecka często lepszą niż słowa. Umożliwiają one maluchowi pozbycie się napięć, niejednokrotnie działają terapeutycznie.

Zachęć dziecko, by codziennie narysowało swój dzień, przygody, przeżycia. Jeśli nie chce rysować regularnie, niech robi to wtedy, gdy wydarzy się coś ważnego.

Wkrótce zwój wypełni się kolorowymi historyjkami, być może pojawia się daty i jakieś słowa. Jeśli pomysł z rysowaniem się przyjmie, warto go kontynuować na nowej rolce, która zachowamy w domowym „archiwum”. Będzie świetnym prezentem na 18-te urodziny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: