wychowaj szczęśliwe dziecko

Kiedy zacząć?

Być może Ty też zastanawiasz się czasem w jakim wieku dziecko powinno zacząć uczyć się języka angielskiego.
Ministerstwo Edukacji „zapewnia” dzieciom lekcje języka obcego od 7 roku życia, 2 razy w tygodniu, w grupie ponad dwudziestoosobowej. Czy to wystarczy, by mieć dobre podstawy? Zdecydowanie nie.
Naukowcy, którzy badają sposoby tzw. akwizycji języka, czyli procesów odpowiedzialnych za naukę, mają na ten temat jednoznaczną odpowiedź. Jeśli do 5 roku życia dziecko nie zacznie się uczyć angielskiego, nie będzie w stanie opanować wymowy takiej, jak mają native speakers. Wiąże się to z funkcjonowaniem mózgu i procesów w nim zachodzących podczas dorastania. Dlatego osoby, które rozpoczynają naukę po okresie dojrzewania, mają dużo większe problemy z opanowaniem języka niż dzieci. Jednak nie znaczy to, że opanowanie angielskiego czy niemieckiego nie jest możliwe. Trzeba sobie jednak uświadomić fakt, że na sukces w nauce języka składa się wiele różnorodnych czynników, często niezależnych od nas samych. Postaram się je opisać następnym razem.
Co więc należy robić, by nauka angielskiego stała się łatwiejsza?
Przede wszystkim jak najczęściej mieć kontakt z językiem. Dzieci nie powinno się ograniczać do krótkich lekcji w szkole czy przedszkolu. Świetnym pomysłem jest słuchanie anglojęzycznych piosenek i oglądanie bajek. Nie bójmy się, że dziecko ich nie zrozumie. Od najmłodszych lat, czyli 1-2-latkom można włączać angielskie piosenki dla dzieci w tym wieku, np. Twinkle, Twinkle little star   i bajeczki, np.  Teletubbies
Dla starszych jest jeszcze więcej materiałów. Należy pamiętać jednak o dwóch zasadach:
1. Im częściej, tym lepiej.
2. To zabawa, która ma być PRZYJEMNA i WESOŁA.
Jeśli będziemy zmuszać malucha do nauki, wzbudzimy w nim tylko niechęć i same negatywne emocje, a tego przecież nie chcemy. Pamiętajmy więc, że dziecko reaguje z „poziomu” emocji, na ogół jeszcze nie umie podejmować racjonalnych decyzji. Dlatego nie ma sensu tłumaczenia maluchowi, że znajomość angielskiego będzie mu do czegoś w życiu potrzebna. Najlepiej jeśli nasz maluch po prostu polubi bajki, piosenki, może też nauczyciela i lekcje języka angielskiego. To będzie najbardziej motywujące do nauki. A przy tym jakie przyjemne….
Życzę samych wesołych lekcji języka angielskiego

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: