wychowaj szczęśliwe dziecko

 

Czas spędzony na poczekalni lub w kolejce jest ciężki i dla maluchów i dla ich rodziców. Co zrobić, by go wypełnić czymś ciekawym?

Kolejna zabawa, do której nie potrzeba żadnych  „rekwizytów” to uważna obserwacja.

Udajemy, że w miejscu, w którym teraz jesteśmy popełniono przestępstwo. Musimy opowiedzieć policji, co widzieliśmy, jak wyglądali i co robili ludzie będący wokół nas. Poproś dziecko, by zapamiętało ile było osób, jak się zachowywali, co mówili. Niech zwróci uwagę na szczegóły ich wyglądu, może próbować odgadnąć ich nastrój (czy czekają spokojnie, denerwują się, niecierpliwią itp.), wiek, jaki zawód wykonują. Jeśli są dwie osoby rozmawiające ze sobą, to co ich łączy, czy się lubią itp. Zaznacz jednak, że dopiero kiedy będziecie w domu lub poza tym miejscem, dziecko będzie mogło Ci opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach. Wtedy podzielcie się swoimi uwagami i obserwacjami. Przedyskutujcie wygląd i zachowanie każdej z osób oraz co was skłoniło do wyciagnięcia takich wniosków. Dziecko może zauważyć, np. że „Starsza pani w czarnym płaszczu była smutna, bo się do nikogo nie uśmiechała”. Warto rozwinąć takie uwagi i wytłumaczyć maluchowi pojawiające się problemy.

 W tej zabawie nie ma wygranych i przegranych, każdy z nas zwraca uwagę na inne szczegóły, wyciąga inne wnioski z zachowań. To jest właśnie istotą interpretacji. Ponieważ nie wiemy jak było naprawdę, każdy ma prawo do własnej wersji zdarzeń.

Rozwijamy w dziecku uwagę i zdolność obserwacji. Jeszcze cenniejszą umiejętnością jest wyciąganie wniosków i precyzyjne opisywanie tego, co się widziało oraz wzbogacanie słownictwa. Nie mniej istotne jest ćwiczenie pamięci, bo rozmawiamy o sytuacji, która miała miejsce jakiś czas temu.

Życzę uważnych obserwacji i celnych wniosków

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: