wychowaj szczęśliwe dziecko

Jak Twoje dziecko radzi sobie z nowymi obowiązkami? Prawdopodobnie jest to trudniejsze dla Ciebie niż dla dziecka. Maluchy mają naturalną ciekawość świata i chęć do rozwijania się. Niestety my, dorośli, ją tłamsimy. Pozwalając maluchowi rozwijać jego (a nie nasze) zainteresowania, poszerzamy jego horyzonty, dajemy do zrozumienia, że jego wybory są ważne i dobre. Doceniamy jego indywidualność, promujemy pomysłowość, kreatywność. Rezygnujemy z narzucania swojej wizji świata, szczęścia, dobra, radości- pozwalamy dziecku ROZWIJAĆ SIĘ.

Dziecko o dużym stopniu samodzielności ma naturalnie wykształcone strategie radzenia sobie z problemami. Jest to niezwykle cenna umiejętność w szkole, podczas uczenia się i funkcjonowania w środowisku rówieśników. Na ogół przekłada  się  to również na motywację do nauki, bo łatwiej jest zainteresować czymś ucznia i szerokich zainteresowaniach i wiedzy o świecie. Co więcej, ci uczniowie, którzy są samodzielni wykraczają poza naukę szkolna, szukając samodzielnie innych, może ciekawszych form zdobywania wiedzy.

Umiejętność UWOLNIENIA się od nauczyciela będzie w pewnym momencie „kariery naukowej” niezbędna. Prędzej czy później nasze dziecko trafi na nauczyciela, który nie będzie mu odpowiadał. Wtedy umiejętność emocjonalnego uwolnienia się od tego co mówi, robi, jak się zachowuje nauczyciel pozwoli dziecku uczyć się danego przedmiotu szkolnego, mimo problemów z nauczycielem. Uczeń będzie niezależny.

Jak to ćwiczyć u kilkulatków? Podam przykład z mojego doświadczenia:

Ja: Podkreślcie temat lekcji.

Uczeń: Można kredką?

J: Tak.

U: A jakim kolorem?

J: Dowolnym. Jakim chcesz.

U: A można zielonym?

J: Tak.

U: A jasnym czy ciemnym?

Na szczęście tak bardzo niepewnych dzieci jest niewiele. Jednak wciąż spotykam się z postawami typu „Nie wiem”, „Nie umiem”,  kiedy proszę o wyobrażenie sobie czegoś, narysowanie lub skojarzenie.

Brak wyobraźni to kolejny duży problem, nad  którym warto się pochylić.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: