wychowaj szczęśliwe dziecko

Samodzielność

 

W poprzednich częściach Poradnika sugerowałam sposoby pomagania dziecku w nauce i wspólnych zabaw. Dziś postaram się zachęcić Cię do kształcenia w młodym człowieku SAMODZIELNOŚCI. Ta ważna umiejętność jest dla dzieci naturalna. Już w wieku 2 lat maluchy chcą same jeść, biegać, poznawać świat, lecz jeszcze nie mogą same tego robić. Rodzice w trosce o ich bezpieczeństwo zakazują wspinania się na meble czy oddalania się podczas spaceru- to oczywiste. Ale do jakiego wieku należy wyręczać dziecko w codziennych czynnościach? Kiedy może samo iść do kolegi, na podwórko, samo się ubrać, przygotować posiłek? Czy pozwalamy dziecku na błądzenie, popełnianie błędów i ponoszenie ich konsekwencji? Czy staramy się jednak uchronić nasz mały skarb od wszelkich niebezpieczeństw zamykając w „kojcu  naszej uwagi”?

Co ma to wspólnego z nauką? Bardzo wiele. Samodzielność to również odpowiedzialność za swoje czyny.

Powiedzmy, że stale pomagasz dziecku w odrabianiu zadań domowych. Codziennie siadasz z nim i przeglądasz zeszyty, dbasz o to, żeby zadania były wykonane poprawnie i estetycznie. Kto ponosi odpowiedzialność za brak zadania domowego?

 „Mama- bo nie miała czasu”- to częsta odpowiedź moich uczniów. 

„Nie mam zeszytu, bo mi mama nie spakowała”,  „ Nie nauczyłam się, bo wczoraj byliśmy u babci”, „ Nie mam ćwiczeń, bo były imieniny cioci”, „ Mama nie wiedziała jak to zrobić” itp.

Wyręczając dzieci w ich obowiązkach (nie, wcale nie są ponad ich siły) robimy im wielką krzywdę. W dzisiejszych czasach brak operatywności, strategii radzenia sobie z problemami, pokonywania stresu to poważne przeszkody, a czasem wręcz „ułomności” . Dlatego  uczmy dzieci organizacji  zajęć, planowania i ponoszenia wszelkich konsekwencji, zarówno tych pozytywnych( 5 za wypracowanie nie trzeba będzie dzielić na pół) i negatywnych.

Zadanie na dziś:

Co możesz zrobić, by twoje dziecko było bardziej samodzielne? Jak wzmocnisz jego poczucie własnej wartości, zachęcając do samodzielnego wykonania jakiejś pracy? Co powiesz, gdy stwierdzi, że nie umie (a może nie chce)? Jak możesz nagrodzić dobre rezultaty? Jak wesprzesz dziecku w razie trudności?

Życzę Ci wiele cierpliwości i konsekwencji w usamodzielnianiu dziecka.

O swoich refleksjach napisz w komentarzach do moich wpisów.

Wiele ciekawostek na temat skutecznego uczenia się przeczytasz na blogu o technikach szybkiej nauki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: